VALI SOBIV KIRJATÜÜP
Sisu ja menüü Sisu Menüü Sisu
 

Graafikalauast

Graafikalaud (graphics tablet, graphics pad, drawing tablet, digitizing tablet, digitizer) on arvuti sisendseade, mis võimaldab arvutiga teha sarnaseid jooniseid nagu paberi ja pliiatsiga. Samuti lubab graafikalaud ka navigeerida, teisisõnu saab kasutada graafikalauda ka hiirena.

Kõik algas aastal 1888, kui Elisha Gray (Ameerika insener, 1835 – 1901) patenteeris esimese seade, mille abil sai kirjutada - joonistada ning seejärel edastada ühest kohast teise.
Seadme nimeks pandi "Teleautograaf" ja see oli laialt kasutusel allkirjade kiireks edastamiseks pankades ja suurtes haiglates. Tänapäevaseks analoogiks võib pidada faksi.

Tänapäeval aga kasutatakse üha enam puutetundlikuid ekraane.


On erinevaid versioone kuidas liigitada graafikalaudu. Näiteks:
Optilised graafikalauad
Töötavad väga väikese digitaalse kaamera abil, mis asub pliiatsis. Kaamera loob mustri mis näidatakse ekraanil.
Akustilised graafikalauad
Väike heligeneraator asub pliiatsis ja kaks mikrofoni kirjutuspinnal on vastuvõtjate rollis.
Elektrostaatilised graafikalauad
Toimub tööpinna elektrivälja potentsiaali lokaalse muutmise registeerimine puutepliiatsi all.
Teisisõnu positsioneerib tööpind pliiatsi asukohta (ka siis kui see on graafikalauast eemal või joonistatakse graafikalaua kohal ilma seda puudutamata).
Aktiivsed graafikalauad
Pliiats on patarei- või akutoitega ning pliiats edastab infot graafikalauale. Kuna pliiats on alati seotud graafikalauaga ning ei ole vaja liikuda edastus- ja vastuvõturežiimide vahel, siis ei teki joones nii palju ebakõlasid.
Elektromagneetilised (passiivsed) graafikalauad
Kasutavad elektromagnetilist induktsiooni. Tavaliselt on pliiats signaali saatjaks ja laua pind (pigem selles sisalduv juhtmestiku võrk) on vastvõtjaks.

Wacom'i lahenduse aluseks on elektromagnetilise resonantsi kasutamine, kui graafikalauad toimib nii saatjana kui ka vastvõtjana. Kusjuures laua signaal on ka pliiatsi toiteallikaks.
Wacom'i l graafikalaua elektromagnetilist signaali võtab vastu puutepliiats. Seejärel muudetakse vastvõtu suund ja loetakse sisse puutepliiatsilt saadud signaal.